Новостной блок

Ходячий робот фирмы «Одетикс»

Это именно тот случай, когда «милого» можно узнать не только по внешнему облику, но и по походке. Ходячий робот фирмы «Одетикс» (США) имеет шесть ног, обеспечивающих ему маневренность, и отличается от множества своих собратьев, предназначенных для работы в опасных зонах (например, на атомных электростанциях или химических производствах), не только конструкцией, но и способностью на ходу изменять свой рост и походку.


Подробнее ...
Главная


Що таке материнська плата або системна плата і для чого вона потрібна?

  1. Для чого може бути потрібна материнська плата
  2. Чіпсет - основа можливостей материнської плати
  3. Що ж таке BIOS і в чому його необхідність
  4. Шини материнської плати
  5. Шина plug-and-play
  6. Шини PCI і PCI Express
  7. Інтерфейс підключення AGP
  8. USB - інтерфейс підключення
  9. Інтегровані компоненти материнської плати

Основні і найбільш важливі елементи персонального комп'ютера, а якщо бути точніше, то саме системного блоку: відеокарта, центральний процесор, модулі ОЗП і велика кількість мікросхем розташовуються саме на системній платі, а її більш широко поширена назва - материнська плата.

Основні і найбільш важливі елементи персонального комп'ютера, а якщо бути точніше, то саме системного блоку: відеокарта, центральний процесор, модулі ОЗП і велика кількість мікросхем розташовуються саме на системній платі, а її більш широко поширена назва - материнська плата

Підходячи в щільну до питання що таке материнська плата, можна відповісти так - це основна системна плата комп'ютера, що має роз'єми для установки додаткових плат розширення і служить механічної основою всієї електронної схеми комп'ютера. Завдяки материнській платі забезпечується повна взаємодія компонентів комп'ютерної системи.

Для чого може бути потрібна материнська плата

Значення системної плати недооцінити просто неможливо, всі складові системного блоку комп'ютера взаємодіють між собою завдяки саме материнської плати, так дані з жорсткого диска не коли не зможуть бути оброблені в процесорі до того, як потраплять в оперативну пам'ять , А графічного адаптера буде нічого отримає від комп'ютерної системи і згодом передати монітора. найпростіші пристрої введення інформації , Такі як миша і клавіатура, також обмінюються інформацією через роз'єми на материнській платі.

Хорошим прикладом будуть вже застарілі роз'єми IDE і все ревізії SATA, адже до них підключається дисковод оптичних дисків , Жорсткий диск або твердотільний накопичувач за допомогою спеціальних шлейфів, а згодом вони беруть участь в інформаційному обміні з процесором, а потім вже і іншими пристроями.

Може раніше загальна продуктивність і заважила саме від процесора, то зараз ситуація змінилася. Потрібно орієнтуватися на можливості системної плати, на пропускну здатність її шини, підтримувані обсяги і частоти оперативної пам'яті, можливість отримання максимуму продуктивності від сучасного роз'єму PCI-Express x16 і відеокарти, і т.д.

Використовувані форм-фактори материнської плати і роз'єми процесора

Форм-фактор материнської плати, визначає її положення для подальшого кріплення до комп'ютерного корпусу, розташування і тип роз'ємів її харчування, навіть кількість інтерфейсів підключення пристроїв і їх розташування. Наведемо список основних використовуваних форм - факторів системної плати:

  • Mini ITX - має найменші в середньому розміри 17 на 17 см., Дуже часто вже має інтегрований процесор, саме найменше число інтерфейсів підключення, дуже рідко використовується в самостійних збірках, частіше продається вже в складі готового комп'ютера.
  • mATX (Micro ATX) - досить повнофункціональна плата, що має прийнятні середні розміри, є найкращою складової для бюджетного комп'ютера, хоч і при досить невеликій кількості інтерфейсів, для домашнього або ж офісного комп'ютера їх повинно бути досить. Частенько на таких системних платах встановлений чіпсет, який має деякі обмеження, проте вони головним чином відображаються на роботі всього комп'ютера.
  • ATX - також поширений, як і mATX, але має більший розмір, такі плати можуть мати як повно функціональний чіпсет, так і з невеликими обмеженнями, зазвичай має найбільшу кількість інтерфейсів підключення, але це теж не є обов'язковим, відрізняється більш зручним монтажем і можливостями підключення .

Розміри материнської плати, потрібно враховувати при виборі відповідного корпусу , Адже якщо міркувати логічно в більші корпуси можна встановити не великі материнські плати, а ось навпаки ніяк не вийде.

Роз'єм (Socket) служить для установки центрального процесора або заміни. Socket слід враховувати при правильному виборі комплектуючих для комп'ютера.

Різноманітність роз'ємів досить велика і для кожного процесора підійде свій, так, наприклад, найсвіжіші процесорні лінійки Intel використовують маркування сокета LGA 1150 або 1155 а їх конкуренти від AMD - FX2 і AM3, AM3 +. Якщо ж сокети від AMD AM3 і AM3 + взаємозамінні, тобто процесори AM3 + зможуть працювати на роз'ємах материнських плат AM3, але продуктивність буде обмежуватися чіпсетом, то в Intel такого немає, тут не можна помилитися.

Чіпсет - основа можливостей материнської плати

Чіпсет - це мікропроцесорний комплект для взаємодії центрального процесора з іншою електронною складовою комп'ютера. Саме від чіпсета залежать всі можливості і подальша робота материнської плати.

Сьогоднішні чіпсети складаються з двох мікросхем, що називаються південним мостом і північним, їх без особливих зусиль можна буде знайти, це найбільші після процесора мікросхеми, зазвичай приховані під радіаторами охолодження. Сам чіпсет повинен бути узгоджений з процесором, а це може означати те, що не кожна материнська плата зможе розкрити потенціал процесора і навпаки.

Саме знання марки і моделі чіпсета багато в чому обумовлює майбутню продуктивність комп'ютерної системи тому при підборі материнської плати, не погано знати її можливості. Чистоти на яких буде працювати система, теж залежать від чіпсета системної плати, а також обсяги пам'яті, можливість установки і кількість додаткових пристроїв.

Що ж таке BIOS і в чому його необхідність

BIOS (від англ. Basic Input Output System), вважається однією з найважливіших мікросхем системної плати, адже в ній знаходяться прямо з заводу виробника важливі програми, потрібні для первинного завантаження комп'ютера. Після включення комп'ютера і надходження харчування до процесора, він першим ділом звертається до мікросхемі BIOS і вже не припиняє з нею роботу до самого виключення комп'ютера.
Що б побачити BIOS в роботі, при старті комп'ютера потрібно тільки звернути увагу на білі написи на чорному фоні - це і буде BIOS в роботі.

Що ж робить BIOS? Ця програма необхідна для перевірки основних систем комп'ютера відразу ж після включення, а також забезпечує взаємодію з клавіатурою і мишею , А також з монітором, у випадку з ноутбуком - з його дисплеєм.

Для відновлення за замовчуванням налаштувань BIOS потрібно витягти батарейку незалежного харчування або ж за допомогою спеціальної перемички, хоч перемичка і батарейка на різних платах можуть перебувати в різних місцях, але найімовірніше вони знаходяться середині або ж в правому нижньому кутку.

Шини материнської плати

Як же зв'язується процесор з іншими пристроями комп'ютера? Насправді, як і вся електроніка по провідникам, на системній платі група провідників називається шинами. Шини відрізняються по функціональності: шина команд, шина даних, адресна шина.

Для 32 розрядних процесорів - це 32 паралельних провідника, за якими програми посилають команди для обробки їх процесором через ОЗУ. Саме адресну шину потрібно вважати керуючої іншими, адже вона служить для вибору як даних з оперативної пам'яті, так і команд.

Якщо не брати до уваги зовнішні пристрої, то можна зробити висновок, що процесор отримує команди від оперативної пам'яті і обмінюється з нею даними. Процесор крім оперативної пам'яті вважає зовнішніми всі інші пристрої, навіть якщо вони є частиною системного блоку. Всі шини, що зв'язують процесор і оперативну пам'ять можна розглядати як одну головну шину - FSB (Front Side Bus). Говорячи про те, що материнська плата працює з частотою 2000 МГц, мається на увазі саме частота головної шини, саме з неї отримує свою частоту і процесор множачи її на коефіцієнт внутрішнього множення.

Шина plug-and-play

Основним і в той же час важливою перевагою даної шини є її висока продуктивність і простота установки обладнання, завдяки їй стало можливим створення самоврядних пристроїв (plug-and-play).

Суть полягає в тому, що після підключення до системної плати іншого плати розширення - дочірньої, відбувається автоматичне визначення самого пристрою і виділення йому необхідних ресурсів, необхідних для його коректної роботи.

Шини PCI і PCI Express

Завдяки PCI і в нинішні дні є можливість розширити можливості свого комп'ютера, встановлюючи тв-тюнери для перегляду аналогово телебачення, що актуально при відсутності постійно підключення до інтернету, або аудіо плату, для збільшення звукозаписувального функціоналу комп'ютера, а може і PCI-розгалужувач збільшення кількості роз'ємів USB, що ще більш актуально для застарілих або бюджетних материнських плат.

Але комп'ютерна технологія розвивається негайними темпами, і звичної шини PCI, а якщо бути точніше, то саме її пропускної здатності стало недостатньо для високопродуктивних компонентів. Відеокарта, напевно, буде самим самодостатнім представником пристроїв, для якого стало необхідним поява PCI Express 16x, хоча і інші пристрої, такі як мережева карта потребували збільшення частоти шини.

Частоту шини PCI стало нарощувати не вигідно, так як великій кількості паралельних провідників була потрібна їхня висока точність виготовлення що було дорогим. У зв'язку з цим 2004 рік став початком етапу впровадження PCI Express 16X і PCI Express X1. В результаті виробництво системних плат стало простіше, а на ряду з цим і дешевше, до того ж PCI Express 16X стала єдино шиною для підключення відеокарт, а PCI Express X1 альтернативою для PCI.

Інтерфейс підключення AGP

Свого часу шина AGP, забезпечувала високопродуктивний обмін даних, але з часом виробників відеокарт цей роз'єм перестав задовольняти. Цей інтерфейс підключення набув широкого поширення, в зв'язку c додержанням комп'ютерної графіки звичайним PCI. Хоч інтерфейс ще використовується на застарілих комп'ютерах, сучасні виробники відмовилися від нього так само, як і свого часу від PCI на користь PCI Express.

USB - інтерфейс підключення

Кожен користувач хоче зручності при роботі за комп'ютером, що б пристрої дуже легко встановлювалися, не нехтуючи до розбирання самого системного блоку для його установки, це і стало причиною появи універсального послідовного порту шини USB (Universal Serial Port).

Роз'єм USB в наші часи входить до складу будь-якого комп'ютера , Від стаціонарного, ноутбука, до планшета і смартфона, а також клавіатури, монітори і безліч інших пристроїв. Це роз'єм обумовлює простоту використання, на передній панелі системних блоків для ще більшої зручності бувають виведені такі USB роз'єми.

У бюджетних материнських платах буває так, що роз'ємів USB не вистачає для підключення всіх пристроїв, але для цього можна скористатися перехідником або по-іншому USB концентратором, портів стане значно більше. Завдяки USB шині до системної плати підключають дуже багато пристроїв: 3g / 4g модеми, принтери і сканери, не кажучи вже про комп'ютерні миші і клавіатури.

Сучасним читається USB 3.0, але також ще використовуються USB 2.0, а сама робота USB - це функція південного моста чіпсета материнської плати. Як вже стало зрозуміло, вся робота материнської плати зав'язана на роботі її чіпсета, а з кожним роком на материнську плату лягає все більше і більше функціональних обов'язків.

Інтегровані компоненти материнської плати

У сьогоднішні дні дуже багато комп'ютерів, особливе мають офісну приналежність обладнані інтегрованим графічним адаптером, що належним чином зможе заощадити гроші на покупку техніки, звичайно якщо особлива відео продуктивність не буде вимагатися в майбутньому. Завдяки цьому на багатьох материнських платах з'явилися VGA, DVI і HDMI, мережева і аудіо плати , Так само стали інтегрованою складовою системної плати.

Перед покупкою материнської плати, обов'язково потрібно ознайомитися з її специфікацією на сайті виробника, тоді наприклад, у вас не виникне проблем з максимальною частотою роботи і кількістю роз'ємів модулів оперативної пам'яті, а може можливість підключення декількох відеокарт теж буде не зайвою.

Тепер питання що таке материнська плата став менш актуальним, адже з'явилося розуміння того, що системна плата - основа всього внутрішнього механічного світу, що знаходиться в системному блоці. Самі материнські плати з кожним роком змінюються, доповнюються, а описати все в одній статті просто не можливою, доводиться обмежуватися основними моментами.

Що ж робить BIOS?

Читайте нас:

Голосование

Какой раздел вам наиболее интересен?
 
Яндекс.Метрика