Новостной блок

Ходячий робот фирмы «Одетикс»

Это именно тот случай, когда «милого» можно узнать не только по внешнему облику, но и по походке. Ходячий робот фирмы «Одетикс» (США) имеет шесть ног, обеспечивающих ему маневренность, и отличается от множества своих собратьев, предназначенных для работы в опасных зонах (например, на атомных электростанциях или химических производствах), не только конструкцией, но и способностью на ходу изменять свой рост и походку.


Подробнее ...
Главная


Сучасні роботи займаються творчістю і танцюють стриптиз

Домогосподарка. Цей робот призначений для догляду за літніми і хворими людьми на дому. Серійне виробництво планується через 5-7 років. фото Cebit

Найсміливіші прогнози фантастів про те, що люди будуть жити і працювати пліч-о-пліч з людиноподібними роботами, вже почали збуватися. Ця думка виникла у мене під час вивчення експонатів виставки нових технологій CEBIT-2012 (Ганновер), яка проходила на початку березня. Розробники роботів вважають, що за ними стоїть майбутнє людства - це буде ще один розумний вигляд серед мешканців Землі.

Головних технологічних новин дві. По-перше, вперше були показані моделі андроїдів, здатних до заняття творчістю - довго вважалося, що малюванням, музикою, театром, танцями та іншими видами мистецтва можуть займатися тільки люди. По-друге, розробники визначили головну сферу застосування двоногих роботів - обслуговування літніх людей. Корпус робота за своїми параметрами повинен максимально відповідати людському тілу для того, щоб працювати в середовищі, розрахованої на нас. Також андроїд повинен бути універсальний для застосування в будь-якій сфері.

БАРМЕН. Відвідувачів виставки обслуговував робот-бармен, який був створений для роботи в сфері надання послуг. Залежно від замовлення він підносить напої та їжу, а потім бажає "смачного". На виставці робот самостійно визначав кількість напою в пакеті, після чого наливав його в склянку. Якщо стакан не повний, робот доливав необхідну кількість рідини з іншого пакета.

ВІДЕО Чудеса техніки: кухонний робот

Але це не все. Він вміє працювати з більшістю продуктів, що лежать в холодильнику. Наприклад, діставати тендітні яйця і перекладати на стіл таким чином, щоб не пошкодити шкаралупу. Обіцяють, що через рік зможе і готувати яєчню. А через 5-7 років - повноцінно працювати в якості домогосподарки.


Артист. З виразом читає Шекспіра і характерно жестикулює. фото Cebit

КОМПАНЬОН І АКТОР. Увага привертав Джейд - робот-компаньйон для літніх людей та інвалідів. У його лоб вмонтована камера, завдяки якій він фокусується на обличчі співрозмовника. Для експерименту його навіть використовували в якості актора в спектаклях - він дуже "любить" спілкуватися, рухатися і співати.

ВІДЕО Чудеса техніки: робот-актор


Портретист. Людини не фотографує, а саме малює штрихами. фото Cebit

ХУДОЖНИК. Був показаний і робот-художник. Для написання портрета він використовує вбудовану камеру. Після обробки особи людини спеціальний алгоритм шукає контрастні ділянки, що перетворюють їх в лінії на папері. Поки що робот створює виключно контурні текстури особи, - але через якийсь час навчиться і зображати деталі.

ВІДЕО: Робот-художник уміє малювати портрети

ЧОМУ РОБОТУ ВАЖКО ТАНЦЕВАТЬ

Відвідувачі виставки і експерти назвали найбільш вражаючим експонатом групу танцюючих роботів. Причому стриптизерів. Вони влаштували шоу на афтепаті в кінці першого дня виставки.

Машини під кодовим ім'ям Tobit's Pole зовні схожі на дроїд з "Зоряних воєн". Кожен з них ростом з людину, а замість голови у них прожектори. Крім того, в тріо виступає і діджей, який відтворює музику за допомогою гучномовця, встановленого над плечима. Гуманоїди управляються за допомогою бездротового зв'язку, а рухи їх варіюються в залежності від такту музики.


Стриптизерка. Дуже пластична. фото Cebit

Здавалося б, що тут такого? Насправді, навчити робота танцювати по-людськи - надскладне завдання. Справа в тому, що якщо під час повільної ходьби людина повністю переносить вагу тіла з ноги на ногу, то на бігу він цим нехтує, покладаючись на швидку зміну ніг. Через зсув центру ваги відцентрова сила норовить "впустити" робота. Люди вирішують це питання поворотом корпусу під час бігу - аналогічно в корпус робота також потрібно вмонтувати додаткові сервомотори, щоб він міг і повертати корпус, і нахиляти його для компенсації відцентрової сили. Для танців також потрібно відрив обох ніг робота від землі, після чого він ще й повинен приземлитися. Відповідно, потрібні і відмінні сенсори, і ретельно виготовлені сервомотори, і спецматеріали, і потужний процесор для швидкої обробки безлічі параметрів.

Розробники представлених роботів пішли далі - їх стриптизери танцюють біля жердини (на фото вище), що вимагає особливої ​​пластичності.

ВІДЕО Чудеса техніки: робот-DJ і робот-стриптизер

МУЗИКА: РОБОТ ЯК ПІАНІСТ


Руки робота. Повинні вміти все те ж саме, що і людські. фото AFP

Використання роботів в якості музикантів - не рідкість вже сьогодні. Одним з яскравих представників є модель компанії Hiwin Technologies. Особливістю цього робота є те, що він використовує для гри все десять пальців, а не один, як інші роботи-піаністи. Природно, модель створена не тому, що інженерам лінь купити квиток в консерваторію - це хороший спосіб випробувати гнучкість роборукою. Адже потрібна координація всіх пальців, плюс натискати на клавіші потрібно з певною швидкістю і силою.

АВАТАР: ПОВТОРЮЄ РУХУ


Робот-рятувальник. Приймає всю небезпеку на себе замість людини. фото Кейо

Фантазія Джеймса Кемерона місяць тому стала реальністю. Японці представили робота, яким можна керувати за допомогою шолома віртуальної реальності, спецжілета і рукавичок. Встановлені на обладнання сенсори вловлюють рухи людини і змушують робота виконувати аналогічні дії. Андроїд потрібні для ліквідації аварій - існуючі машини на гусеничному ходу вкрай погано показали себе на АЕС "Фукусіма-1".

Саме тому творці робота-аватара (назва - Telesar V) додали до нього тактильні і температурні відчуття на додаток до звуку і відео. Плюс - датчики радіації та газоаналізатори.

[Technique1]

МІМІКА: ЧИ СТАНЕ ЛЮДСЬКОЇ


Обличчя робота. На людське стане схожим лише через 5 років

Імітація руху людини, геометричні параметри тіла і навіть риси обличчя - пройдений етап робототехніки. Наступний - людська міміка. Таке завдання є на порядок складнішою, ніж, наприклад, навчити робота ходити. На обличчі людини - 57 м'язів. Крім того, ці м'язи повинні взаємодіяти один з одним відповідно до подіями.

Саме цим в даний момент займаються в електротехнічному відділі техніки Національного університету Тайваню. Їх модель поки що навчилася пародіювати до 10 емоцій, проте розробники планують до 2017 року навчитися імітувати всі варіанти міміки людини.

Схожість ПОКИ НЕ ДОСЯГНУТА


Робототехніка. Поки що далі ходячих манекенів не просунулася

І все-таки, незважаючи на прогрес останніх років, надати роботу можливості людини вдасться ще дуже не скоро.

ШКІРА. Виготовлення покриття, яке замінило б людську шкіру - надскладне завдання. Основна проблема в тому, що штучна шкіра роботів повинна мати високу тактильною чутливістю. В існуючих розробках під пластик встановлюється безліч датчиків тиску, а вони вимагають для роботи електричну енергію. Доводиться ще вводити і джерела струму (акумулятори, сонячні панелі). А це призводить до серйозного збільшення розмірів "шкіри". Крім того, потрібно розташувати максимальну кількість датчиків по всій поверхні робота, зв'язавши їх в єдиний ланцюжок. А це - дуже дорого. У сукупності собівартість такого робота перевищує $ 10 мільйонів, що ставить хрест на серійності.

ЕНЕРГІЯ. Друга головна проблема - автономність роботів. Наприклад, у відомій моделі ASIMO від Honda час автономної роботи становить всього лише годину. Це якщо він буде тільки ходити. Якщо ж почне танцювати і стрибати - 15-20 хвилин. Це при тому, що у ASIMO батарея займає цілий ранець на спині. Про компактні і потужні батареї говорять давно, але на практиці вони з'являться не скоро.

ІНТЕЛЕКТ. Розпізнавання осіб, предметів і відстані до них, виконання найпростіших дій і ... все. На більше штучний інтелект техніки самостійно поки не здатний. Навіть якщо створити комп'ютер потужністю з людський мозок (в перспективі - через 10 років), самообучаться такий робот буде ще 30-40 років.

ПРОГНОЗ футуролог ЯНА Пірсон: У 2030-М З'ЯВИТЬСЯ НОВА РОЗУМНА РАСА


Вчений. Упевнений, що штучний розум з'явиться до 2050-го. фото Intecracy

Природно, дивлячись на нові моделі людиноподібних роботів, виникає питання про те, що буде далі. У науковій фантастиці описується кілька варіантів розвитку подій: від війни людей і роботів за влада над планетою до мирного співіснування. А ось що прогнозують вчені? Наведемо думку Яна Пірсона (аналітик British Telecom) - одного з найвідоміших британських футурологів, чиї колишні прогнози збулися на 70-80%.

2015-й. У побуті повсюдно використовуються домашні роботи в якості прислуги - в розвинених країнах їх кількість зрівняється з числом автомобілів. Одночасно розвиваються шаленими темпами системи штучного інтелекту.

2018 й. Штучний інтелект отримає Нобелівську премію.

2020 й. Електронні форми життя отримають конституційні права.

2025 й. У країнах, що розвиваються буде більше роботів, ніж людей.

2030 й. Роботи і фізично, і розумово перевершать людей.

Невже будуть конфлікти і війна? Навряд чи. Адже у машини немає спонукальних мотивів - інстіктов. До того ж, за прогнозами Яна Пірсона, до 2030-го року нанотехнологія дозволить напряму підключати комп'ютер до людського мозку на молекулярному рівні, що в свою чергу дозволить "скидати на диск" свою свідомість. Люди знайдуть безсмертя і зможуть з "цифрового" хмари управляти роботами (штучними тілами), якщо захочуть. Тобто конкуренції між людьми і машинами не буде. Нам доведеться виробляти закони, за якими доведеться співіснувати двом видам розумних істот - біологічного виду і електронного. А в ще більш віддаленому майбутньому буде здійснюватися перехід від однієї форми існування до іншої.

Однак футуролог має на увазі лише технічну можливість - чи буде в цьому якийсь практичний сенс? Швидше за все, мова йде не про перенесення розуму в комп'ютер в прямому розумінні (це малоймовірно), а лише про збереження максимальної кількості інформації про людину в цифровому вигляді: щоденник (блог), фото-, відео- і тривимірної моделі тіла, лексикон і так далі. Аж до програми, що імітує дії особистості на основі раніше записаної інформації про життя, погляди і звички даної людини.

До речі, сьогодні в США юристи всерйоз обговорюють питання того, хто отримує право успадковувати аккаунт в соцмережі відомої людини в тому випадку, якщо він помре. Чи то ще буде.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

А ось що прогнозують вчені?
Невже будуть конфлікти і війна?
Однак футуролог має на увазі лише технічну можливість - чи буде в цьому якийсь практичний сенс?

Читайте нас:

Голосование

Какой раздел вам наиболее интересен?
 
Яндекс.Метрика