Новостной блок

Ходячий робот фирмы «Одетикс»

Это именно тот случай, когда «милого» можно узнать не только по внешнему облику, но и по походке. Ходячий робот фирмы «Одетикс» (США) имеет шесть ног, обеспечивающих ему маневренность, и отличается от множества своих собратьев, предназначенных для работы в опасных зонах (например, на атомных электростанциях или химических производствах), не только конструкцией, но и способностью на ходу изменять свой рост и походку.


Подробнее ...
Главная


Історія ноутбуків від Apple №3: MacBook з процесорами від Intel

У попередній   статті   ми закінчили історію PowerBook і iBook - портативних пристроїв від Apple, що працюють на процесорах PowerPC

У попередній статті ми закінчили історію PowerBook і iBook - портативних пристроїв від Apple, що працюють на процесорах PowerPC. І ось, на конференції Macworld в 2006 році, Стів Джобс представляє перший MacBook Pro - ноутбук з процесором від Intel. Причини переходу на x86 були пояснені просто: Apple намагалися «впихнути» потужний PowerPC G5 в компактний корпус, але, на жаль, тепловиділення позбавила змоги. В результаті був здійснений перехід на архітектуру x86, а точніше - на процесори Intel Core Duo, що спричинило за собою деякі проблеми, але про це нижче.

MacBook Pro 2006-2008 - Intel, та не той

Від PowerBook G4 ці MacBook відрізнялися не дуже сильно, і це зрозуміло - Apple зосередилася на залозі, і результат перевершив всі очікування - ефективність процесорів від Intel була в 4 рази вище, ніж у G4, тобто при тій же витраті енергії можна було отримати абсолютно інший рівень роботи. Зовні змін майже не було (так, корпус став трохи глибше і тонше, але це було видно тільки при прямому порівнянні), зате крім поліпшеного заліза вперше з'явилася камера iSight (раніше доводилося підключати зовнішню вебкам) ​​і порт MagSafe - магнітний коннектор, який врятував НЕ один MacBook від падіння. Однак чомусь довелося пожертвувати (через кілька зменшилася товщини), і цим став дисковод - він був повільніший, ніж в G4, і не вмів писати двошарові DVD-диски. Так, Apple вже в 2006 році повільно відмовлялася від дисків, що виглядало тоді, звичайно, досить дивно (приблизно як USB-C в ноутбуках зараз).
Також відбулася відмова від 12 "моделі - тепер в лінійці були тільки 15" і 17 "ноутбуки з екранами 1440х900 і 1680х1050 пікселів. Матриці були побудовані за технологією TFT TN + film, так що кути огляду були відносно непоганими. Більш того - Apple суттєво збільшила яскравість, що дозволило працювати з ноутбуками навіть на вулиці в тіні.
Ноутбуки комплектувалися до 2 ГБ ОЗУ і HDD до 120 ГБ. Відеокарта у всіх моделях була ATi Radeon X1600, що мала до 256 МБ GDDR3 пам'яті.



На жаль - у моделей вистачало проблем, і перша, як не дивно, процесор: він не підтримував 64-бітові обчислення, тому і система, і EFI (аналог BIOS) були 32-бітові. Тому останній підтримуваної ОС стала Mac OS X 10.6.8, що вийшла в 2011 році. Друга проблема, як не дивно, знову ж процесор - він не був бінарному сумісний з PowerPC, тому був написаний транслятор Rosetta, що дозволяв виконувати процесорам від Intel код, написаний під G3 і G4. Підтримку G5 він вже не тягнув, так що частина програм потрібно було переписати. При цьому, як ми пам'ятаємо, підтримка Mac з PowerPC процесорами тривала, через що розробникам доводилося писати дві версії програми, що серйозно ускладнювало розробку. У підсумку в 10.6 - ОС, яка перестала підтримувати PowerPC - транслятор можна було включити лише в якості додаткової опції, а в 10.7 він був «випиляний» повністю, так що зараз запустити PowerPC додаток на Mac вже не можна. І третя проблема була ... так-так, знову через процесора: і хоча він «смажив» менше, ніж G5, все ж теплопакет становив 35 Вт. Плюсуючи сюди не саму бюджетну відеокарту і тонкий алюмінієвий корпус ми отримуємо проблему, яка властива і сучасним MacBook - істотний нагрів під навантаженням.
Зрозуміло, Apple в подальшому стала оновлювати моделі - графіка була представлена ​​мобільними відеокартами від Nvidia, які були більш продуктивними і менш гарячими, процесори стали Core 2 Duo - тобто 64-бітними, але ось з незрозумілих причин EFI так і залишився 32-бітним, так що при бажанні в ноутбук можна було поставити 4 ГБ пам'яті, але ось реально працювало менше. Це ж і обмежило підтримку - на рівні Mac OS X 10.7, і то в 32-бітному режимі.
Зрозуміло, багатьох цікавило час автономної роботи, і тут воно було невелике - близько 4-5 годин при навантаженні, як у PowerBook з одним акумулятором. Причини такої поведінки були зрозумілі - акумулятор тепер був тільки один, а то, що його ємність була збільшена на 10 Втч, не збільшив автоном через більш ненажерливого процесора. Так що ті, хто розраховував на відмінний час автономної роботи, були розчаровані, і їм залишалося тільки сидіти на PowerBook G4 з двома акумуляторами, що дають до 10 годин роботи.
MacBook 2006-2010 - єдині чорні MacBook
Зрозуміло, Apple не могла припинити життя такою популярною лінійці, як iBook, і тому дещо пізніше виходу алюмінієвих Pro, в травні 2006, були представлені білі і чорні MacBook в пластиковому корпусі. Моделі коштували значно дешевше Pro (до 500 доларів різниці), а єдиним серйозним відмінністю від Pro, крім як 13 "діагоналі дисплея, стала відсутність дискретної графіки - в наявності була тільки GMA 950, можливостей якої вистачало тільки на отрисовку інтерфейсу. Але все ще це були повноцінні MacBook, вони були істотно могутніше iBook, і тому розліталися як гарячі пиріжки, особливо Black версія - вона виглядала як мінімум незвично.
На жаль - у моделей вистачало проблем, і перша, як не дивно, процесор: він не підтримував 64-бітові обчислення, тому і система, і EFI (аналог BIOS) були 32-бітові
У моделі 2008 року стали ставити Core 2 Duo, що продовжило підтримку до Mac OS 10.7, але ось дискретну відеокарту так і не «завезли», так що можливості по роботі з графікою були, м'яко кажучи, скромні. Однак це було виправлено в моделі 2009 року, де з'явилася відеокарта Nvidia GT 9400M - тобто пластиковий MacBook 2009 року був по залізу нічим іншим, як алюмінієвим Pro 2008 року.
Після 2010 року продовжувати лінійку Apple не стала - вирішено було випустити 13 "MacBook Pro.
MacBook Pro Unibody 2008-2012 - знайомий дизайн
У 2008 році Apple представила дизайн, який за винятком деяких дрібниць не змінюється до сих пір. Тепер скло накриває весь дисплейний модуль, що в вимкненому стані справляє враження Безрамковий екрану; клавіатура стала чорною, що дозволило серйозно поліпшити читаність тексту. Пішли кнопки тачпада - тепер це велика скляна пластина з підтримкою мультитач. У 2008 році ноутбук виробляв вау-ефект, надовго задавши високу планку якості.
За 4 роки лінійка серйозно змінювалася - в 2011 році з неї виключили 17 "модель як занадто громіздку і несучасну, в 2010 році старші моделі придбали процесори лінійок Core i5 і i7, коли молодша, 13", залишилася на Core 2 Duo, що викликало подив . У моделях 2010 роки з'явився фірмовий порт Thunderbolt, що дозволив підключати до MacBook будь-яку периферію - навіть зовнішні відеокарти. У 2012 році, в останній моделі, з'явилися порти USB 3.0. У 2010 році Apple істотно поліпшила акумулятори - вони тепер могли «жити» до 1000 циклів, втрачаючи не більше 20% ємності і забезпечуючи час автономної роботи до 8-9 годин. Також в 2011 році Apple відмовилася від використання дискретної графіки в 13 "MacBook, і до сих пір в цих моделях варто тільки інтегрована відеокарта,« на радість »користувачам, що працюють з 3D.

Мабуть, з критичних проблем лінійки можна виділити відвал GPU в моделях з графікою AMD (2011 рік) - через неякісне припою губився контакт кристала з підкладкою, що призводило до графічних артефактів. Apple, зрозуміло, запустила програму заміни, але саме цей факт призвів до того, що компанія повернулася назад до графіку від Nvidia аж до 2015 року.
Всі моделі Unibody цілком актуальні - більшість з них (2010-2011 рік) оновлюється до останніх версій macOS, найстаріші зупинилися на версії 10.11, що також дозволяє запускати велику частину софта.
В общем-то розписувати тут більше особливо нічого - думаю, знайдеться багато людей, які користуються цими чудовими ноутбуками зараз, так що назвати лінійку Unibody історією язик не повертається.
MacBook Air - найтонший ноутбук на момент виходу
У 2008, на все тій же Macworld, все той же Стів Джобс під оплески публіки дістав з папки для паперів ноутбук. Виглядав він тоді, звичайно, футуристично - вага 1.5 кг, товщина в найтоншій частині всього кілька міліметрів, при цьому він мав повноцінної клавіатурою і тачпадом. Зрозуміло, щось довелося пустити під ніж, і цим чимось став дисковод і порти: так-так, в ноутбуці 2008 року повністю був відсутній дисковод і був тільки один USB 2.0.
На цьому його проблеми не закінчилися - спроба впихнути залізо від пластикових MacBook в тонкий корпус (так, Джобс зі сцени говорив, що процесор був спеціально розроблений Intel для ультрабуків, але по факту це був звичайний Core 2 Duo з урізаними частотами) призвело до того, що ноутбук постійно перегрівався, і кулер працював часто не виключаючи. Та й автономні був далекий від 12 годин сучасних Air.

У 2010 році лінійка була істотно поліпшена - по-перше, USB стало два, а, по-друге, з'явилася 11.6 "модель. І на цьому зовнішні зміни закінчилися - навіть зараз моделі 2017 року виглядають також, і мають TN-матриці з низьким дозволом і посередньої передачею кольору, що якось соромно для компанії такого рівня. Але все ж у MacBook Air є один плюс, який переважує всі мінуси і змушує людей навіть зараз їх купувати - це «царське» час автономної роботи, до 10-12 реальних годин серфінгу в інтернеті.
Але, в общем-то, очевидно, що лінійці пора на спочинок - це стало зрозуміло з виходом MacBook 12.5 "в 2015 році, але про нього поговоримо нижче.
MacBook Retina 2012-2015 - кращі дисплеї на ринку
У 2012 році Apple зробила велике оновлення лінійки Pro, позбувшись відразу від трьох атавізмів. По-перше, викинули дисковод - давно пора, в 2012 році з повсюдним розвитком інтернету і онлайн-сервісів диски були вже не потрібні. По-друге, прибрали FireWare - навіть Apple стало зрозуміло, що роз'єм, все ревізії якого не були сумісні фізично один з одним, не прижився і вже не приживеться - його місце зайняв Thunderbolt 2. По-третє, компанія відмовилася від старих TN-дисплеїв , замінивши їх IPS з величезними дозволами в 2560х1600 і 2880х1800, домігшись того, що окремі пікселі були не видно при звичайному використанні. Ну і остання приємна «плюшка» - через прибраного дисковода вийшло знизити і вага, і товщину, так що ці ноутбуки можна сміливо називати ультрабуками.

Зрозуміло, без косяків не обійшлося - якийсь похмурий геній з Apple вирішив, що інтегрована Intel HD 4000 впорається з важким GUI macOS при вирішенні 2560х1600. На жаль, практика показала, що таки не впорається, і посмикування анімації на моделях 2012 року часом все ж трапляються. Друга проблема - злазить покриття антивідблиску, яке виглядає, м'яко кажучи, негарно. Причини його нанесення зрозумілі - Apple позбулася матових дисплеїв, і потрібно було щось запропонувати натомість.
Більше ніяких особливих змін з Unibody не було - в ноутбуки ставилися всі ті ж Core i5 і i7, обсяг ОЗУ міг досягати 16 ГБ (при цьому пам'ять була розпаяна на платі), а замість HDD тепер завжди ставляться швидкі SSD.
MacBook 2015-2017 - хороша спроба замінити Air, Apple, але немає
MacBook Air здавався футуристичний в 2008 році, звичайним в 2012 і застарілим в 2015, так що Apple підготувала йому заміну, але, як завжди, зі своїми «закидони».
Якщо Air ніколи не відрізнялися наявністю великого числа портів, то в MacBook 12 Apple зайшла ще далі - порт був всього один, причому мало того, що це був USB-C без підтримки Thunderbolt (тобто ніякого підключення моніторів), та й ще він використовувався для зарядки. Це створювало відразу дві проблеми - для одночасної зарядки і передачі даних тепер потрібен перехідник, а друга проблема - якщо раніше при ривку кабелю живлення він легко від'єднується від MacBook, ніж рятуючи його від падіння, то тепер, з урахуванням легкості 12 "моделі, її за цей кабель можна возити по столу, так що одне незручне рух - і ноутбук за майже 2 тисячі доларів летить на підлогу.


На жаль, на цьому недоліки моделі не закінчуються. Розуміючи, що впихнути в такий корпус нормальні процесори неможливо, Apple поставила в них Core m з пасивним охолодженням, що очікувано призвело до пасивної продуктивності, часто в півтора рази повільніше, ніж у Air 2015. І навіть це було не найбільшою бідою - навряд чи чи хтось бере такі машинки для важкої роботи. Найгірше було те, що автономні навіть о 10 годині був недосяжний - він опинявся на рівні 7-8 годин, як і у повноцінних MacBook Retina, але істотно гірше 12 годин Air. Плюсуючи сюди ціну майже рівня 15 "Retina ми отримуємо по суті красиву дорогу машинку, але, на жаль, марну при наявності на ринку 13" Air і Retina.
MacBook Pro TouchBar 2016-2017 - сенсорна беспортовая сучасність
Люди, які вміють рахувати, розуміли, що Apple в 2016 повинна показати щось нове (в 2008 був Unibody, в 2012 - Retina, в 2016 - ???). І компанія щось нове показала - моделі Retina тепер знову називаються Pro (ну да, в 2017 нікого 2К дозволом вже не здивуєш, так що заміна назви цілком очікувана), при цьому інших нововведень вистачало: по-перше, ще більше знизили товщину і вага (тепер 15 "модель важить всього на 400 грам важче старих 13"), по-друге - випробувавши на 12 "MacBook нову клавіатуру-метелика, Apple перенесла її і на Pro. по-третє, компанія вирішила позбутися F-кнопок, причому досить оригінально - додала замість них сенсорну смужку, яка може виводити все що завгодно, в тому числі і ті ж F-кнопки. Ну і щоб не бути дріб'язковими в своєму устремлінні в майбутнє, з портів залишилися тільки 2 або 4 USB-C (спасибі, що хоча б підтримка Thunderbolt 3 є). Зрозуміло, років через 5 ці порти стануть нормою, але поки що власникам нових MacBook доводиться купувати док-станції і купу кабелів.
Ну і очікуваний питання - що ж Apple викинула, щоб зробити ноутбуки ще тонше і легше? Відповідь проста - акумулятор і нормальну систему охолодження. Причому навіть смішно - 13 "модель 2015 має акумулятор тієї ж ємності, що і 15" 2016, при цьому Apple обіцяє, що час автономної роботи не зміниться. На жаль - все незалежні обзорщікі стверджують зворотне: так, хоча процесор став економічніше, тепер час роботи становить в середньому 6-7 годин, що вже не просто порівняти з конкурентами - воно часто менше, ніж у конкурентів і MacBook Retina. Що стосується СО, то тут вже не смішно, а сумно - вперше з 2012 року для охолодження 13 "моделі знову використовуються 2 кулера, і більш того - дірки від портів використовуються для захоплення повітря (раніше для цього була проріз під дисплеєм). Все це призводить до того, що давня проблема з нагріванням, на жаль, не вирішена, і температури компонентів часто зашкалюють за 90 градусів. Звичайно, в такому тонкому корпусі це очікувано, але все ж це змушує задуматися - а навіщо мені брати старшу модель процесора, якщо під навантаженням через перегрів особливої ​​різниці в ско ості роботи з молодшою ​​не буде?
На жаль, на цьому недоліки моделі не закінчуються
Але щось ми все про сумне - звичайно, в нових MacBook вистачає плюсів: це і шикарний дисплей з рекордною яскравістю і повним покриттям діапазону P3, величезний зручний тачпад, за розмірами більше, ніж екрани багатьох телефонів, ну і практично рекордна вага для алюмінієвих ультрабуків.
майбутнє MacBook
Зрозуміло, своїми планами на майбутнє компанія не ділиться, але тут можна поміркувати. Очевидно, що лінійка Pro буде оновлюватися ще пару років точно, бо у Apple дизайни два роки не живуть. А ось що стосується 12 "моделей і Air, то тут швидше за все першу переведуть на ARM-процесори, що махом вирішить проблеми і з автономією, і з нагріванням, і з підвищеною ціною, а це, в свою чергу, дозволить відправити другу лінійку на пенсію. З урахуванням того, що ARM зростає швидше, ніж х86-64, хто знає - може бути, через пару-трійку років, Apple зробить не тільки новий дизайн Pro, але і їх переведе на власні процесори. але все це - лише фантазії , що буде насправді нам тільки належить дізнатися, а поки на цьому моменті ми закінчуємо історію портативних ноутбук ів від Apple, яка зайняла більше 25 років.

В 2008 був Unibody, в 2012 - Retina, в 2016 - ?
Ну і очікуваний питання - що ж Apple викинула, щоб зробити ноутбуки ще тонше і легше?

Читайте нас:

Голосование

Какой раздел вам наиболее интересен?
 
Яндекс.Метрика